“Budget in Simple Numbers and Images” Infographic Video Series. Infographic Video 3: Simplified Budget 2024 for Agriculture Sector
2025-03-11 11:48
AMD 42.3 bln was planned to allocate for the development of the Agricultural Sector of Armenia in 2024. This amount has increased compared to 2023.
Modernization of agriculture, which includes intensive horticulture, leasing of agricultural technique/vehicles and equipment, modern irrigation systems, and the development of greenhouse farms was priority in the programmes implemented by the Ministry of Economy of the Republic of Armenia
Significant allocations are also planned within the framework of the agriculture promotion programme, which emphasizes investment programmes in livestock breeding and agricultural land consolidation.
The Veterinary Services Programme, which is aimed at ensuring a stable livestock epidemiological situation, has its own place in the budget.
A separate place in the budget is allocated to the Veterinary Services Programme, which is aimed at ensuring a stable livestock epidemiological situation.
Financing the agricultural sector is of great importance for the food security of the country, the development of rural communities, and the prevention of emigration.
More detailed figures are available in the infographic video we have prepared.