Master Class by Hovhannes Avetisyan, Guest Seasoned Expert of the Budget Training Programme
On 25 March, 2025, master classes aimed at the development of practical skills in budget analysis were held. Mr. Hovhannes Avetisyan, the Guest Seasoned Expert of the Budget Training Programme conducted the courses.
The master classes were held in the framework of the second stream of training programmes for young specialists and developing the budgetary capacities of CSOs/Media organizations launched within the framework of the “Budgets for Citizens” project.
The main objective of the training was to develop practical skills in budget analysis of young specialists and CSO/Media representatives based on the theoretical knowledge they had already acquired.
At the beginning of training the participants completed an initial knowledge test developed by the expert. This was followed by a discussion between the participants and the expert on issues related to expenditures, revenues, government budget deficit, government debt and programme budgeting.
In the practical part, the participants, with the assistance of the expert, performed analytical exercises, calculated and drew figures of public debt, GDP, and taxes.
At the end of the training, participants completed the post evaluation test to assess the growth of their knowledge. The training was conducted in a hybrid format, which allowed young specialists and representatives of CSOs and Media organizations from Yerevan, as well as the remote regions, to fully participate in the discussions and group work.